top of page


Fıtık cerrahisi konusunda ülkemizde bir çok yeniliğe imza atan ve bu yenilikleri yurt dışı bilimsel toplantılarda da tanıtan Prof. Dr. A. Ziya Anadol, 1967 yılında Samsun'da doğdu.

Samsun Anadolu Lisesi'nden (Samsun Maarif Koleji) mezun olduktan sonra tıp eğitimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 1991'de tamamladı. Uzmanlık eğitimini 1991-1997 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda yaptı. Askerlik görevini 1998-1999 yılları arasında Siirt 30 Yataklı Seyyar Cerrahi Hastanesi'nde komando olarak tamamlayan Dr. Anadol, Tıp Eğitimi Anabilim Dalı'nda Doktora yaptı.

Evli ve bir kızı olan Dr. Anadol, bir kedi ve bir köpeğe de sahiplik etmektedir. 

 

Akademik yaşam


1997-2003 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda öğretim görevlisi olarak çalışan Dr. Anadol, 2003 yılında göreve başladığı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda Yardımcı Doçent, 2006 yılında ise geri döndüğü Gazi Üniversitesi'nde Doçent ünvanı aldı. Halen çalıştığı Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2012 yılında Profesör oldu.

2012-2014 döneminde Ankara Cerrahi Derneği Başkanlığı görevine seçilen Dr. Anadol, çok sayıda bilimsel toplantıda, bilgi, deneyim ve görüşlerini cerrahi arenada paylaşmaya ve geliştirmeye önem vermekte, özel ilgi alanları olan Fıtık ve Laparoskopik Cerrahi konusundaki çalışmalarını yoğun olarak sürdürmektedir.

 

Yurtdışı Deneyim


2000 yılında gittiği New York Mount Sinai Medical Center'da karaciğer, safra yolları ve pankreas cerrahisi konularında eğitim aldı. 2009 yılında Cleveland Clinic Ohio'da üst gastrointestinal cerrahi, morbid obezite, robotik cerrahi ve laparoskopik karaciğer cerrahisi konularında çalıştı.

2018 yılında Hospital Virgen del Rocío Sevilla İspanya'da Dr. Salvador Morales ve ekibi ile karın duvarı rekonstrüksiyonu, kasık fıtıkları ve ventral herniler için açık ve laparoskopik cerrahi teknikler konularında çalıştaylar ve ameliyatlara katıldı. 

bottom of page